Tyle samo dostajesz ile dajesz warunki pracy a produktywność pracownika

Czas czytania:
ok. 3 min

Z artykułu dowiesz się:

  • Co uniemożliwia pracownikowi wykorzystanie jego całego potencjału?
  • Czym wyróżnia się branża TLS?
  • Jak skutecznie walczyć ze stresem w pracy i wyeliminować czynniki, które go wywołują?
  • Jak wygląda praca większości pracowników w polskich firmach?
  • W jaki sposób Crusar zapewnia swoim pracownikom dobre warunki pracy?

W ostatnich latach można zaobserwować znaczne zmiany w trybie pracy Polaków. Wynika to ze wzrostu konkurencji, coraz większych wymagań klientów, co skutkuje również większymi wymaganiami przełożonych. Żyjemy szybciej oraz intensywniej, podobnie także pracujemy. Potrzeba sprostania wymaganiom pracodawców zmusza pracowników do większego poświęcenia się swoim obowiązkom – niestety – często kosztem własnego zdrowia i życia prywatnego. Jak wynika z wielu badań, pieniądz to nie jedyny czynnik, który ich motywuje, z pewnością nie największy. Okazuje się bowiem, że współczesny pracownik znacznie bardziej docenia dobre warunki pracy, które nie tylko wpływają na jego zadowolenie, ale również na wzrost jego produktywności i wydajności.

W branży TSL trzeba być wyzwolonym gladiatorem

Kluczowym słowem jest tutaj „wyzwolony”. Gladiator to niewolnik walczący na arenie, walczył o życie, sławę i wolność. Nie oszczędzał się w walce, wychodził na arenę ze świadomością, że może zginąć… gladiator był zatem człowiekiem, który nie miał możliwości wyboru, robił to, co mu nakazano, niepytany o nic, musiał stanąć oko w oko ze strachem.

W życiu zawodowym możemy być współczesnym gladiatorem lub współczesnym, wyzwolonym gladiatorem, wyzwolonym z własnych ograniczeń, wątpliwości oraz strachu. Tylko potencjał takich pracowników można w pełni wykorzystać. Są jednak pewne ograniczenia, które uniemożliwiają mu „się wyzwolić”. Są to czynniki tworzące warunki pracy. Statystyki jednoznacznie wskazują na to, że to one warunkują zadowolenie pracownika wpływające na jakość jego pracy i tym samym na jej wydajność.

Branża TSL jest jedną z prężniej rozwijających się w naszym kraju. To spowodowało, że od pracowników wymaga się więcej, pojawiająca się konkurencja tylko wzmaga wzrost oczekiwań przełożonych. Już sama specyfika pracy wskazuje na jej stresujący charakter – praca pod presją czasu, duża odpowiedzialność, konieczność szybkiego podejmowania decyzji i wielozadaniowość. Pracownicy wciąż są uświadamiani w przekonaniu, że nawet najmniejszy błąd może skutkować ogromnymi konsekwencjami – pomyłka w zakresie pomiaru ładunku to duże straty finansowe.

Walka ze stresem – przeciwnik, którego trzeba wyeliminować

Zwycięstwo na arenie odnosili tylko najwytrwalsi, najbardziej waleczni i świadomi swoich umiejętności. Współczesny pracownik musi każdego dnia toczyć często nierówną walkę ze stresem. Jak podkreśla jeden z kierowników Crusar, firmy sektora TSL:

W tej branży największym nauczycielem jest doświadczenie. Długie lata działalności pokazały nam, że to praca, w której stres przejmuje władzę nad człowiekiem, ale tylko wtedy, kiedy nie podejmuje się żadnych prób walki z nim. Kontakt z klientem, wzrost konkurencji, rosnące potrzeby klientów, strach przed pomyłkami i presja czasu – to nasze naturalne środowisko. Nie można więc wyeliminować tych czynników, ale można zadbać o to, aby nie wywoływały negatywnych skutków.

Crusar porusza bardzo ważną kwestię. W branży są takie stresory, których nie można wyeliminować, są one częścią wykonywanej pracy. Kluczowa jest świadomość, że to one wywołują stres i to jego się zwalczać.

Pracownik Crusar kontynuuje:

Tak naprawdę to nie sama praca stresuje pracowników i tym samym wywołuje trudności we współpracy, przyczynia się do powstania konfliktów, błędów w podejmowanych decyzjach oraz spadku efektywności i produktywności. To, co tworzy stresujące środowisko pracy to warunki, jakie zapewnia się pracownikom. Po wprowadzeniu każdej, nawet najmniejszej zmiany w naszej firmie, sposobie pracy naszego zespołu, zaobserwowaliśmy znaczący wzrost ich produktywności. To pozwoliło nam dojść do konkretnych wniosków – pracownik doceniony, zmotywowany, wypoczęty, zdrowy i spełniony jest tym najbardziej efektywnym oraz zaangażowanym w wykonywanie swoich obowiązków.

Firma Crusar latami pracowała nad stworzeniem idealnych warunków pracy dla swoich pracowników. Dzisiaj to nowoczesne miejsce pracy, w którym każde działanie skoncentrowane jest na człowieku – na kliencie, partnerze biznesowym lub pracowniku, człowiek stoi w centrum, wszystko zaczyna się od niego i na nim kończy. W takich firmach i zespołach dostrzec można nie tylko większe zaangażowanie pracowników i ich większe zadowolenie, ale również szybszy rozwój i wzrost zysków.

Motywuj pracownika zgodnie z jego potrzebami

Eksperci HUMAN POWER z Centrum Biznesowego Synergia wykazali w stworzonym na podstawie zebranych przez nich danych raporcie „PRACA, MOC, ENERGIA W POLSKICH FIRMACH”, że 60% pracowników polskich firm nie robi sobie żadnych przerw w pracy i aż 80% pracowników doświadcza przerywania wykonywanych zajęć z powodu różnych czynników zewnętrznych. Brak odpoczynku i odporności na rozpraszające czynniki zewnętrze powoduje, że pracownicy na skutek intensywnej pracy tracą energię szybciej, często nawet rozpoczynają dzień z energią na bardzo niskim poziomie. W wielu firmach dostrzec można syndrom pracownika ze strachem w oczach – boi się, że coś może mu umknąć, a zatem odpoczynek i regenerację sił traktuje jako stratę czasu. To jednak duża zasługa przełożonych, którzy stworzyli im takie warunki pracy.

Ważne wyniki otrzymano z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini.  Ich zdaniem  prawie 70% Polaków nie spożywa głównego posiłku w  pracy, ponieważ nie ma na to czasu. Niespełna połowa żywi się kanapkami i niezdrowymi przekąskami, a 10% polskich pracowników nie je nic. Jedzenie to energia, a energia stanowi bodziec popychający do działania, uruchamiający mechanizmy odpowiedzialne za logiczne i kreatywne myślenie.

Pozostaje zatem odpowiedzieć sobie na pytanie – w jaki sposób stworzyć idealne warunki pracy, aby zyskać pracownika produktywnego, wydajnego i zmotywowanego do pracy. Specjalista z firmy Crusar odpowiada:

W firmie postawiliśmy na człowieka, nie na zysk, jaki dzięki niemu możemy otrzymać. Koncentrujemy się na jego potrzebach – ruch, aktywność fizyczna, zdrowa dieta, regularne posiłki oraz wsparcie psychologa. To wspiera jego kreatywność, proces zapamiętywania, koncentrację i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Współpraca z psychologiem przełożyła się na efektywniejszą komunikację w firmie, nasz zespół lepiej się rozumie, jak również skuteczniej radzi sobie z problemami zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.

Efekty nowoczesnego podejścia do tworzenia warunków pracy są bardzo obiecujące. Pokazują, że pieniądz nie jest największym motywatorem, a tym, co odnosi się do zaspokojenia potrzeb niematerialnych.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułOptymalizacja planowania operacyjnego w zaawansowanych systemach logistycznych i produkcyjnych
Karol Kundzicz
Z logistyką łączy go ponad 13 lata doświadczenia w zarządzaniu firmami w sektorze automotive. Jako twórca firmy CRUSAR, rozpoznawalnego partnera w biznesie oraz w sporcie motorowym, od 10 lat czynnie realizuje swoją wizję tworzenia firmy stabilnej jak również otwartej na nowe doświadczenia. Jego zainteresowanie futurologią, automatyzacją i robotyzacją ma swoje przełożenie w ciągłym poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla branży automotive i nie tylko. Fascynacja relacjami między człowiekiem a maszyną zaowocowała promocją pojęcia „Człowiek 4.0” . Pracę łączy z pasją, działając na rzecz Stowarzyszenia Crusar4Rally, wspierającego najbardziej potrzebujących. Wielki fan rajdów samochodowych oraz zdrowego trybu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here