Fabryka przyszłości- przegląd najciekawszych zastosowań Przemysłu 4.0

0
1063
Nowoczesne technologie w logistyce - System Versabox

Wspólnie z inżynierami Crusara zapraszamy do świata czwartej rewolucji przemysłowej. Zwiedzimy razem fabrykę przyszłości, która mieliśmy okazję tworzyć dla naszych klientów zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi. Jednym ze środowisk, w których automatyzacja przemysłu ma wielkie pole do popisu, jest bez wątpienia produkcja. Przeprowadziliśmy subiektywny przegląd najciekawszych według nas zastosowań Przemysłu 4.0 we współczesnym zakładzie produkcyjnym, których konkretne przykłady zobrazują Ci możliwości zastosowania ich we własnej firmie.

fabryka przyszłości przegląd najciekawszych zastosowań przemyslu-4-0

Czas czytania:
ok. 5 min

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest system sterowania montażem zintegrowany z poka yoke?
  • Jak funkcjonuje inteligentny regał przepływowy?
  • W jaki sposób Crusar automatyzuje transport wewnętrzny?

„Stoimy u progu technologicznej rewolucji, która gruntownie zmienia sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i współistniejemy. W swojej skali, zakresie i kompleksowości ta transformacja będzie czymś, czego ludzkość dotychczas nie doświadczyła…”

Klaus Schwab, World Economic Forum

System poka yoke – nawet dwukrotny wzrost produktywności

Wspólnie z Mitsubishi wdrażamy system sterowania montażem zintegrowany z poka yoke, czyli metodą zapobiegania błędom wynikającym z pomyłek użytkownika. Wspomniany system informuje operatora produkcji za pomocą migających diod LED, który materiał powinien wziąć z regału stanowiskowego, kontrolując tym samym ilość oraz kolejność poobieranych komponentów. Dodatkowo dzięki podłączonym czujnikom zabezpiecza przed błędnym pobraniem części. Zastosowana technologia powiadamia dedykowane osoby o występujących problemach. Poka yoke można połączyć z systemem wyższego rzędu (np. SAP), co pozwala na pełną konfigurację. System może zostać wzbogacony o dotykowy ekran LCD dla operatora, na którym mogą być wyświetlane komunikaty oraz opcje raportowania online, np. braków. To oczywiście w znaczymy stopniu usprawnia raportowanie i zarządzanie produkcją.

ilustracja-1-1-300x150
podsumowanie efektów wykorzystania Poka Yoke

Inteligentny regał przepływowy

Chcąc wzbogacić o nowe technologie również kolejne etapy pracy, po zautomatyzowaniu produkcji następnym krokiem będzie zadbanie o odpowiednie magazynowanie.

Naszą propozycją dla chcących przechowywać swoje dobra w duchu przemysłu 4.0 jest inteligentny regał przepływowy – regał, który dzięki czujnikom korzystających z technologii Internetu Rzeczy, potrafi samodzielnie komunikować o stanie inwentaryzacji oraz sam powiadamia o konieczności jego zaopatrzenia.

Można go stosować zarówno jako regał stanowiskowy na produkcji lub składowania na magazynie. Cały proces uzupełniania i pobierania towarów odbywa się bez konieczności skanowania kodu kreskowego – regał zrobi to za nas!

ilustracja-2-1-300x224
Automatyczne wózki AGV algorytm zarządzający przyporządkowaniem do konkretnych zadań

Automatyczne wózki AGV

 Nie opuszczając hali produkcyjnej, przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest transport wewnętrzny. Naszym faworytem w kwestii automatyzacji są urządzenia, nazywane automatycznymi wózkami AGV. Ich zadaniem jest precyzyjne (zarówno pod katem czasu jaki i przestrzeni) dostarczanie potrzebnych półproduktów, ich elementów lub innych komponentów w konkretne miejsca na hali produkcyjnej. Inteligentne wózki same określają swoją pozycję w fabryce i informują o zmianach w otoczeniu – rozpoznają przeszkody i omijają je.

Wózki zaprogramowane na korzystanie z algorytmów upodabnianych do sztucznej inteligencji, są w stanie same uprzedzić o swoich awariach, informują konieczności wymiany części oraz udostępniają dane do analizy.

ilustracja-3-300x195
Automatyczne wózki AGV

 Musimy jeszcze zadbać transport zewnętrzny. Co powiecie na podróż z Gdańska do Krakowa w 35 minut? Niedługo będzie to możliwe, dzięki technologii Hyperloop – kapsule, która przemieszcza się w specjalnie zaprojektowanej rurze, w której obniżone ciśnienie pozwala na znaczne zredukowanie oporu powietrza, co pozwala na osiągnięcie prędkości do 1200 km/h. Można ją porównać do japońskiego superszybkiego pociągu Maglev, gdyż Hyperloop został zaprojektowany tak, że nie ma kontaktu z trakcją – lewituje dzięki potężnym magnesom oraz systemowi łożysk powietrznych.

To dopiero krok w przyszłość!

 Przedstawione przez nas przykłady bez wątpienia usprawnią pracę na produkcji i zlikwidują codzienne problemy, wynikające z braku zasobów, powierzchni i środków na inwestycję. Jeżeli zainteresowaliśmy Cię i chciałbyś poznać możliwości zastosowania przemysłu 4.0 w Twoim zakładzie skontaktuje się z nami (quick.scan@crusar.eu ), a my przygotujemy dla Ciebie audyt wybranych procesów produkcyjno-logistycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here