Przemysł 4.0 potrzebuje niekonwencjonalnych rozwiązań, dlatego powstał system VersaBox powered by Crusar

0
2406
Nowoczesne technologie w logistyce - System Versabox

industry 4.0 potrzebuje niekonwencjonalnych rozwiazań dlatego powstał system versabox powered by crusar/

Czas czytania:
ok. 3 min

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie są założenia Industry 4.0?
 • Jakie są niedoskonałości rozwiązań automatycznego transportu?
 • Czym są autonomiczne roboty transportowe typy SGV?
 • Co to jest VersaBox?
 • Jak Crusar wykorzystuje system VersaBox i dlaczego

Obecnie procesy produkcyjne charakteryzuje coraz większa różnorodność oraz częsta zmienność produkowanego asortymentu. Nadrzędnym celem współczesnych przedsiębiorców jest nieustanny rozwój i wzrost jakości oferowanych usług przy generowaniu możliwie jak największych oszczędności. Towarzyszyć ma temu również optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów i energii, a także wzrost wydajności pracy.

Nowoczesne technologie pozwalają dzisiaj odciążyć pracownika z wielu obowiązków poprzez przejęcie ich przez maszyny.Automatyzacja magazynu staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, ale człowiek wciąż jednak jest potrzebny, to on jest dyrygentem całego procesu pracy maszyny. Wspólnie realizują procesy połączone w zintegrowanym łańcuchu dostaw, wartości i wymiany informacji w celu optymalizacji realizowanych procesów

Niedoskonałość wymagająca zmian i usprawnień

Takimi cechami wyróżnia się nowoczesny proces produkcyjny Industry 4.0. Jednym z jego podstawowych założeń jest nieustanna analiza danych procesowych oraz automatyzacja magazynu. Jego elastyczność pozwala na wprowadzanie szybkich zmian, dostosowując proces do rosnących wymagań i potrzeb. Przykładem może być optymalizacja rozmieszczenia poszczególnych stanowisk produkcyjnych, co wymaga zmiany ciągów komunikacyjnych i transportowych. Wciąż popularnym trendem w branży produkcyjnej jest stosowanie rozwiązań automatycznego transportu, jak przenośniki rolkowe czy tradycyjne wózki AGV. Problemem jest jednak ich mała elastyczność. Trasy przepływu materiałów trudno jest zmodyfikować, a wózki SGV nie wykazują się wystarczająco dużą odpornością na pojawianie się przypadkowych przeszkód. Mając świadomość niedoskonałości stosowanych maszyn, firmy z branży automatyki podejmują skuteczne prace nad ich usprawnianiem. Efektem ich działań są nowoczesne autonomiczne roboty transportowe typu SGV (Self Guided Vehicles).

Alternatywny system automatycznego transportu

Odpowiedzią na problem i jednocześnie na potrzeby współczesnej branży produkcyjnej jest system automatycznego transportu firmy VersaBox powered by Crusar. Crusar jest ich integratorem i wyłącznym dystrybutorem. Dzięki automatyzacja magazynu staje się dużo prostsza. Autonomiczne pojazdy z towarem poruszają się po magazynie, omijając przy tym sprawnie wszystkie przeszkody. Rola człowieka polega jedynie na załadowaniu towaru w punkcie A i rozładowaniu go w punkcie B. Robot wyposażony jest w software i sensory, dzięki którym może on zostać dowolnie zaprogramowany. Wytyczana jest jego trasa, po czym maszyna porusza się po niej, uwzględniając napotkane na drodze przeszkody. Roboty poruszają się po magazynie, współpracują z ludźmi oraz innymi urządzeniami transportowymi. Zarządzanie nimi odbywa się z poziomu prostej w obsłudze aplikacji.

System VersaBox powered by Crusar  jest bardzo elastyczny, a jego wdrożenie nie wymusza żadnych zmian w strukturze zakładu. Dzięki temu automatyzacja magazynu jest dużo bardziej przystępna. Robot może być obsługiwany przez pracownika z poziomu panelu lub zostać zintegrowany z systemem przeznaczonym do zarządzania procesem produkcyjnym/magazynowym. Warto podkreślić także kwestie bezpieczeństwa użytkowania robotów. Zostały one zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami i mogą bezpiecznie i bezkolizyjnie poruszać się wyznaczonymi drogami transportowymi, wspólnie z ludźmi, wózkami  widłowymi czy innymi pojazdami. Omijają przeszkody pojawiające się na trasie, co ma wpływ na zachowanie ciągłości realizowanego procesu.

W zależności od zapotrzebowania możliwe jest stosowanie robotów zaprojektowanych do transportu:

roboty-300x260
Inteligentne systemy transportowe – wózki VersaBox powered by Crusar

Wszystkie roboty mają możliwość przewożenia ładunku na sobie (np. paleta) oraz opcjonalnej modułowej zabudowy. Robot KanBoy dodatkowo ma możliwość wczepiania się, przewożenia i wymiany wózków (np. z zabudową regałową kanban, skrzyniopaletą itd), co przyczynia się do większych możliwości projektowania projektowania procesu przepływu w fabryce.

Roboty pracują pełną 8-godzinną zmianę na jednym akumulatorze. Po tym czasie muszą zostać naładowane lub wymienione na akumulatory naładowane podczas pierwszej zmiany.

Automatyzacja magazynu przez system VersaBox w praktyce – dążymy do perfekcji

Jako partner logistyczny wielu przedsiębiorstw krajowych jak i zagranicznych czujemy się odpowiedzialni za usprawnianie ich wewnętrznych procesów.Wiemy jak automatyzacja magazynu może usprawnić cały proces logistyczny przedsiębiorstwa Coraz częściej napływają do nas zapytania dotyczące możliwości automatyzacji obsługi magazynu i zaopatrzenia linii produkcyjnych. Jako integrator tego typu systemów czujemy się dumni z faktu, iż dla jednego z naszych największych klientów opracowujemy projekt automatyzacji procesów obsługi działów produkcyjnych z wykorzystaniem systemu VersaBox powered by Crusar.

Celem projektu jest przejęcie przez maszyny konkretnych czynności wykonywanych dotychczas przez człowieka. Należą do nich:

 1. a) odbiór detali ze stanowisk spawania i transport do procesu lakierowania
 2. b) odbiór zawieszek lakierniczych z lakierni i dostawa do stanowisk spawania
 3. c) odbiór detali lakierowanych z lakierni i dostawa do stanowisk montażu
 4. d) odbiór zawieszek lakierniczych z montażu i dostawa do obszaru lakierni

Wraz z klientem opracowaliśmy plan projektu, który uwzględnia wszystkie powyższe elementy. Zostały w nim zawarte następujące elementy:

 1. a) Propozycje rozwiązań spełniających wszystkie kryteria związane z transportem ze zwróceniem szczególnej uwagi na cel projektu. Rozwiązania mają skutecznie redukować zasoby ludzkie i sprzętowe, jak ciągniki i ręczne wózki paletowe oraz poprawić bezpieczeństwo na obszarze hali produkcyjno-magazynowej.
 2. b) Opracowanie i przeprowadzenie modelowej trasy przejazdu w warunkach rzeczywistych
 3. c) Rozwiązanie nadbudowy wózka SGV. Celem jest umożliwienie operowania wózkiem w warunkach obecnego zagospodarowania przestrzeni.
 4. d) Zarzadzanie wdrożeniem jako integrator całości systemu

Firma naszego klienta cechuje się dużą różnorodnością przeprowadzanych procesów. Zindywidualizowane rozwiązanie SGV

do obsługi procesów transportu wewnątrzzakładowego jest dla naszą odpowiedzią na usprawnienie i potrzebę automatyzacji procesów obsługi działów produkcyjnych. W tym celu został przygotowany zmodyfikowany wózek do transportu platform, który cechuje się:

 • niski profilem
 • pojedynczym elementem stałym do wychwytywania i blokowania na czas transportu ładunków
 • inteligentną nawigacją laserową

Dodatkowo, uwzględniając dużą liczbę przejazdów w konkretnej jednostce czasu, planujemy wykorzystanie najbardziej optymalnego systemu ładowania. Pierwsze testy wózka SGV zakończyły się pomyślnie i spełniły oczekiwania klienta. Na początku przyszłego roku planujemy dalszy etap testów. Ostatecznie zgodnie z projektem przewidziane są: implementacja wózków SGV i całkowita eliminacja aktualnie stosowanych środków.

Jednym z zadań czwartej rewolucji przemysłowej jest usprawnianie procesów produkcyjnych, dążenie do doskonalenia tych, które uniemożliwiają optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów i energii oraz wzrost wydajności pracy. Alternatywnym rozwiązaniem automatycznego transportu jest przedstawiony system VersaBox powered by Crusar, który w swoich projektach logistycznych wykorzystuje firma Crusar. Roboty automatycznie pobierają, przewożą i odstawiają ładunek pomiędzy dowolnymi punktami w magazynie. Prosta i szybka obsługa, intuicyjny panel sterowania oraz elastyczność systemu to jedne z ważniejszych cech przemawiających za jego wyborem. Potencjał systemu dostrzegamy zarówno my, jak również nasi klienci

Jeżeli Cię zainteresowaliśmy i chciałbyś poznać możliwości zastosowania przemysłu 4.0 odwiedź naszą stronę http://crusar-consulting.eu/

autorzy-300x174

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here