4PL – klucz do optymalizacji łańcucha dostaw

1
880

Jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzą się firmy jest zachowanie spójności działań i umiejętność całościowego zarządzania wszystkimi elementami łańcucha dostaw. Jednak rozwój nowych technologii daje w tym zakresie coraz większe możliwości, a stosując zintegrowane rozwiązania IT, można osiągać coraz lepsze wyniki. 

4PL – klucz do optymalizacji łańcucha dostaw

Czas czytania: ok. 3 min

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest 4PL w teorii i praktyce?
  • Co można osiągnąć dzięki 4PL?
  • Jakie korzyści przynosi optymalizacja łańcucha dostaw?

Termin fourth party logistics został pierwszy raz użyty i zdefiniowany jeszcze w 1996 r., czyli już ponad dwie dekady temu. 4PL, nazywane zamiennie integratorem usług logistycznych, łączy zasoby, możliwości i technologię własną oraz innych organizacji w celu zaprojektowania, zbudowania i realizacji kompleksowych rozwiązań dla całego łańcucha dostaw[1].

4PL-AND-CONTROL
4PL – Ewolucja

[1] https://www.governica.com/4_PL

Co oznacza w praktyce 4PL ?

Stosując zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak Control Tower, możemy analizować i koordynować procesy występujące wzdłuż całego łańcucha dostaw, zaczynając od produkcji, przez magazynowanie, dostawy do centrów logistycznych, kończąc na dystrybucji do klienta docelowego oraz podnosić jakość przepływu informacji, materiałów, dokumentów, czy decyzji.

tabelki-do-artykulu1

Co można osiągnąć dzięki 4PL?

Nowe technologie pozwalają nam zbierać dane na niespotykaną dotąd skalę. Obecnie możemy nie tylko kontrolować nasze aktualne zasoby magazynowe, lecz precyzyjnie prognozować ich zużycie, a co za tym idzie również planować zaopatrzenie. Dzięki temu nie dopuszczamy do skrajnych, generujących straty sytuacji takich jak:

  • brak towaru, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów,
  • nadmiar towaru, który nie schodzi i jedynie niepotrzebnie zalega na magazynie.

W ten sposób wzrasta wydajność łańcucha dostaw, a my generujemy oszczędności i podnosimy zyski.

tabelki-do-artykulu2

Nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają nam szybciej wychwycić słabe punkty łańcucha dostaw, skonstruować nowe ścieżki dotarcia do klienta końcowego oraz zautomatyzować niektóre czynności, takie jak pakowanie lub adresowanie. Możemy również dostarczać naszym klientom coraz bardziej zindywidualizowane produkty i montować je z komponentów zlokalizowanych bliżej klienta, optymalizując tym samym koszty transportu produktu.

W związku z tym, że w łańcuch dostaw są zaangażowani zarówno dostawcy materiałów, jak i wytwórcy, dystrybutorzy i finalni odbiorcy – każdy z tych segmentów może zostać poddany analizie i kontroli, w celu wychwycenia słabych ogniw i ich optymalizacji.

4PL-AND-CONTROL2
Control Tower Service 4 – 4PL

Korzyści płynące z optymalizacji łańcucha dostaw

Poza oczywistymi, takimi jak redukcja kosztów, osiągamy również dodatkowe, równie cenne korzyści. Jesteśmy w stanie sprostać dynamicznie rosnącym wymaganiom rynku, podnieść jakość obsługi klienta, zwiększyć płynność finansową (nie zamrażając pieniędzy w towarach, które zalegają na magazynie, czy ściągając należność od klientów szybciej dostarczając zamówione produkty).

W innym wymiarze zyskujemy również pewnego rodzaju spokój i stabilizację w prowadzeniu biznesu, ponieważ możemy z wyprzedzeniem planować dostawy, renowację maszyn czy wzrost zatrudnienia w okresach wzmożonej produkcji.

W kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku i oczekiwań klientów – kluczem do sukcesu jest elastyczność łańcucha dostaw, a nowoczesne rozwiązania technologiczne i sprzętowe tę elastyczność zapewniają. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybko się dopasować, nie ponosząc ogromnych kosztów i nie pozostając w tyle za konkurencją.

Optymalizacja i różne jej wymiary są tematem, który bardzo często poruszamy na naszym blogu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej np. na temat optymalizacji planowania operacyjnego w zaawansowanych systemach logistycznych i produkcyjnych, przeczytaj jeden z naszych poprzednich artykułów, w którym odpowiadamy m.in. na pytania: jaką rolę odgrywają systemy informatyczne w procesie planowania oraz w jaki sposób ograniczyć koszty generowane przez pracowników i maszyny.

 

1 KOMENTARZ

  1. To co jeszcze do niedawna wydawało nam się być utopijną wizja odległej przyszłości dzisiaj jest faktem. Czwarta rewolucja przemysłowa nadchodzi wielkimi krokami. Coraz więcej firm decyduje się na automatyzacje i cyfryzację linii produkcyjnych, tak więc przemysł 4.0 już w zasadzie istnieje. Natomiast w grudniu wypada bardzo ciekawie zapowiadające się przemówienie dyrektora rozwoju Microsoftu i prezentacja fabryki przyszłości, czyli takiej w pełni zautomatyzowanej, w której wszystkie urządzenia działają jak jeden organizm. Wydarzenie nazywa się Fabryka Cyfrowych Przemian – https://ax-dynamics.com/pl/fabryka-cyfrowych-przemian. Czekam z niecierpliwością 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here