Jak zwiększyć wydajność produkcji w realiach Przemysłu 4.0 dzięki oprogramowaniu do automatyzacji?

0
478
Automation Software Technology Process System Business concept.

W przypadku Przemysłu 4.0 fabryka nie bazuje już na liniowym systemie linii montażowych z częściami montowanymi przez pracowników. Stary model pracy „od 9 do 5” może wciąż obowiązywać, ale nie stara mentalność. Dzięki oprogramowaniu do automatyzacji (automation software) wydajność pracy może być znacząco podniesiona, dając firmie optymalizację procesów, a także wydatków, jakości produktów i przychodów. Jak sprawić, by proces wdrożenia oprogramowania był szybki i efektywny?

Jak zwiększyć wydajność produkcji w realiach Przemysłu 4.0 dzięki oprogramowaniu do automatyzacji?

Czas czytania: ok. 5 min

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak sprawić, by proces wdrożenia oprogramowania był szybki i efektywny?
 • Co musi zawierać Twoje oprogramowanie do automatyzacji produkcji, by przynosiło zyski?
 • Czy inteligentne fabryki wyprą stary model zarządzania produkcją?
 • Co stoi za sukcesem Tesli i Hyoundaia ?

Proszę zauważyć, że nie użyliśmy określenia „jeśli chcesz wdrożyć”. Aby liczyć się na rynku, fabryki muszą konkurować na skalę globalną. Cena nie sprawi, że oferta będzie warta świeczki. Kompleksowa oferta dotyczy ceny, efektywności wyprodukowanego produktu, czasu i materiałów potrzebnych aby zrealizować zamówienie, a także metod i środków finansowych potrzebnych na taką realizację. Oprogramowanie do automatyzacji stanowi kręgosłup nowoczesnej i inteligentnej fabryki. Przemysł 4.0 wymaga innowacyjności i efektywności, a oprogramowanie do automatyzacji przyczynia się do powstania rozwiązania.

Chaos jest wrogiem porządku. Wymiana informacji, a w konsekwencji ich fragmentacja przy użyciu emaila, plików Excela, rozmów telefonicznych i w komunikatorach internetowych oraz innych potencjalnych „agentach chaosu” mogą spowodować ogólnofirmową katastrofę. Dlatego właśnie przydatna jest centralna baza danych z informacjami na temat produkcji, systemu zmian i podobnych. Manager może nadzorować proces produkcyjny i uzyskiwać informacje na temat aktualnego stanu technicznego maszyn, stanu ich zużycia, aktualnie przebywających na zmianie pracowników, przepustowości linii produkcyjnych, itp.

Ciekawym przypadkiem implementacji software’u automatyzacji produkcji jest sprawa Hyundai Motor Company. Organizacja w znacznym stopniu bazowała na manualnym systemie zarządzania. Używanie przez nią Excela do zarządzania produkcją spowolniło cały wydział prototypów. Śledzenie wszystkich wyprodukowanych części było skomplikowane i wymagało dodatkowej pracy i nadgodzin. Konieczne było także ręczne zarządzanie pracą każdej z maszyn. Dostosowanie oraz komunikacja już zaplanowanych zmian również zajmowała czas. Kiedy Hyundai zdecydował się na wdrożenie oprogramowania do automatyzacji, nadgodziny zostały zmniejszone o 77%. Firma zaoszczędziła także na materiałach (13%), ograniczyła czas poświęcony na przygotowanie danych (oszałamiające 94%!), a także zmniejszyła czas potrzebny na budowę części (aż o 30%). Oprogramowanie do automatyzacji nie tylko pozwoliło firmie na szybszą produkcję prototypów, ale także na bardziej efektywne zarządzanie samym procesem.

Wdrożenie oprogramowania do automatyzacji produkcji w fabryce samochodowej pozwoli także na bardziej płynną pracę także w innym obszarze – zarządzania naprawami i konserwacjami. Kiedy naprawy są wcześniej przewidywane i zaplanowane, umożliwia to zaoszczędzenie przynajmniej kilkunastu procent przeznaczonego na to budżetu. Takie oprogramowanie pozwala przewidywać kiedy niewymuszona naprawa okaże się konieczna i zawczasu oznaczyć taką maszynę czy narzędzie. Dzięki bieżącemu monitorowaniu procesu produkcji, może ona przebiegać niezakłócona, na bieżąco.

To nie wszystko. Fabryki pozostają pod nieustanną presją umożliwiania szybkiemu umieszczania produktu na półkach, więc kluczowe jest spełnianie wymagań rynku. Jak podaje ubiegłoroczny raport PWC na temat przemysłu wytwórczego, wdrożenie technologii mobilnej jest kluczowe dla 73% CEO. Bezpieczeństwo sieciowe jest na liście życzeń 72% managerów, a 70% z nich wypowiada się pozytywnie na temat wysokiego priorytetu pozyskiwania i analizy danych. To nie przypadek, wiedza daje przewagę rynkową.

Aby osiągnąć te cele, wyzwaniem jest stworzenie odpowiedniego oprogramowania. Potrzeba posiadania funkcji takich jak przewidywanie konieczności napraw, zarządzanie posiadanymi zapasami i narzędziami, fakturowanie czy określanie dokładnego czasu produkcji sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na inwestycje. Jak wybrać software, który podoła wszystkim tym wyzwaniom?

Oprogramowanie do automatyzacji produkcji musi:

 • Pozwalać na śledzenie części, ich jakości a także umożliwiać określanie pozycji pracownika odpowiedzialnego za daną część (części)
 • Dawać managerowi opcję analizy danych w dowolnym momencie aby wprowadzić zmiany w systemie produkcji w czasie rzeczywistym
 • Dawać klientowi opcję śledzenia postępu realizacji zamówienia. Jego etap, procent ukończenia oraz ostateczny koszt powinny być zawsze dostępne
 • Umożliwiać informowanie klienta na temat możliwych „wąskich gardeł” w procesie produkcji i dawać możliwość wdrożenia środków im zapobiegania w przyszłości
 • Zapewniać wewnętrzne i zewnętrzne bezpieczeństwo w zakresie wymiany cennych danych za pomocą rozwiązań opartych o chmurę; przykładem może tu być platforma Husarnet

Raport Capgemini na temat inteligentnych fabryk w procesie digitalizacji produkcji pokazuje, że firmy przechodzą przez trzy fazy na drodze do optymalizacji owego procesu (szczegóły na stronie 21):

 • Organizujące się firmy tworzą wizje na temat inteligentnej fabryki, identyfikują listę niezbędnych do wdrożenia funkcji oprogramowania i technologii do ich zabezpieczenia, a następnie zabezpieczają środki finansowe do realizacji wizji
 • Firmy w początkowej fazie implementacji zmiany poszukują specjalistów do spraw digitalizacji i industrializacji przemysłu i adoptują kompletne rozwiązania, zamiast skupiać się na pojedynczych odcinkach procesu produkcyjnego
 • Okrzepłe już po zmianach firmy efektywnie wykorzystują kluczowe wskaźniki efektywności (key performance indicators – KPIs) aby monitorować zaawansowanie postępów modernizacji. Wdrażają też dalsze innowacje

Zanim jakakolwiek fabryka może stać się inteligentną fabryką, jej managerowie muszą zastanowić się nad tym co tak naprawdę oznacza „automatyzacja”. Oprogramowanie automatyzujące pracę nie jest nowym pomysłem – projekty tego typu wdrażane są od pewnego czasu. Prawdziwym wyzwaniem jest spowodowanie, aby oprogramowanie nadążało za wszystkim, co dzieje się w firmie. To oznacza, że software musi być przygotowany od samego początku z myślą o rozszerzaniu jego funkcjonalności. W tym kontekście oprogramowanie do automatyzacji jest jak oprogramowanie w sektorze automotive, tworzone z myślą o implementacji w samochodzie – nie może skończyć się razem ze startem produkcji (start of production – SOP). Stary model zakładał (na papierze i w rzeczywistości), że software development kończy się razem ze startem produkcji konkretnego modelu samochodu. Nowy model stawia tę filozofię na głowie – teraz development zaczyna się razem ze startem produkcji auta.

Interesujący przykład to Tesla, która która przyjęła nowe podejście z dobrodziejstwem inwentarza. Firma dokonuje tak zwanych update’ów over-the-air (OTA) (czyli aktualizuje firmwire przez Internet, bez konieczności dostępu pracownika firmy do urządzenia). Ten rodzaj aktualizacji potrafi powodować chaos. Tak było z modelem Tesla S, który wyposażono w kamery i czujniki, ale nie w oprogramowanie do zarządzania nim, ponieważ nie było ono kompletne.

Według wspomnianego wcześniej raportu Capgemini, do 2022 roku producenci z sektora automotive przewidują, że 24% ich fabryk będzie już nosiło znamiona fabryk inteligentnych, a 49% z nich już zainwestowało więcej niż 250 milionów dolarów w uczynienie ich takimi. Nadszedł czas, żeby to software przejął stery w fabrykach; ludzie muszą nadzorować tu cykl produkcyjny. Oprogramowanie do automatyzacji może być decydującym czynnikiem tworzącym różnicę między dużym zamówieniem dla nowego klienta a dużymi cięciami w sektorze. Czy jesteś gotowy na to, aby zarabiać inwestując w narzędzia jutra?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Przemyśle 4.0, odwiedź i zasubskrybuj naszego bloga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here