Retrofitting w automotive – samochód jak nowy

0
395
Retrofitting w automotive

Retrofitting w sektorze automotive to często niezbędny krok ku modernizacji i większej przewadze rynkowej. Retrofitting to po prostu dodanie nowych technologii lub funkcjonalności do starszych systemów w celu poprawy wydajności, dodania funkcji lub uczynienia samochodu zgodnymi z nowym prawem dotyczącym ochrony środowiska. Oto jak przemysł motoryzacyjny może skorzystać na omawianych procesach.

Cyfrowa transformacja dla producentów i dostawców branży automotive

Czas czytania: ok. 5 min

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest retrofitting?
 • Jak odnowić swoją linię produkcyjną mniejszym kosztem?
 • Co jest największą korzyścią dodawania nowych technologii do starych maszyn?
 • Jak Google z retrofittingu robi biznes?

Retrofitting jest niezbędny, ponieważ nie każdą firmę stać na przykładowo nową linię montażową, a przynajmniej nie w danym momencie. Jest to też duży wydatek; po co pozbywać się starszych maszyn jeśli to co można z nimi zrobić, można zamknąć w jednym słowie: ulepszenie?

Maszyny przemysłowe mają swój cykl życia wynoszący mniej więcej 15 do 30 lat. W międzyczasie trendy i wymagania rynkowe się zmieniają. Produkty takie jak komputery przemysłowe, programowalne sterowniki logiczne (programmable logic controllers – PLCs) oraz oprogramowanie muszą znajdować się w centrum uwagi w trakcie myślenia o Przemyśle 4.0 w inteligentnej fabryce. Oto kilka przykładów tego jak i dlaczego może to zostać wykonane.

Firma może:

 • Umieścić w samochodzie układ kontroli spalin aby zredukować emisję przez rurę wydechową. Nosi to nazwę „diesel retrofit” i pozwala na eliminację nawet do 90% szkodliwych substancji. Lista układów kontroli spalin która może zostać zainstalowana, obejmuje między innymi recyrkulację gazów, układ okcydacji diesla, filtry diesla i wiele więcej
 • Uruchomić infrastrukturę parku maszynowego informacji i komunikacji (information and communication – ICT)
 • Wykorzystać smart data, na przykład konserwację predykcyjną (predictive maintenance)
 • Stworzyć system porozumiewania się ludzi i maszyn za pomocą inteligentnych interfejsów
 • Wykorzystywać urządzenia mobilne i dashboardy
 • Wykorzystywać program identyfikacji pojazdów (Auto ID) z pomocą rozwiązań indentyfikacji częstotliwości radiowych (RFID)

Korzyści wynikające z retrofittingu obejmują:

 • Wymierna optymalizacja kosztów
 • Dalsza, efektywna eksploatacja starszych generacji sprzętu lub zmienienie ich przeznaczenia
 • Komunikacja ze starszą generacją sprzętu
 • Inteligentne otoczenie pracy
 • Więcej danych, w dodatku dostępnych w czasie rzeczywistym, dających informację o prowadzonej działalności – wadach, możliwościach optymalizacji, oszczędnościach,, konieczności konserwacji, itp.

Ponieważ informacja jest podstawa wszystkiego co jest związane z Przemysłem 4.0, nie powinno być zaskoczeniem stwierdzenie, że retrofitting może i powinien wykorzystywać możliwości związane z przetwarzaniem danych. Pójdźmy dalej – bez retrofittingu firmy skazane są na zakup nowych maszyn ponieważ starym brakuje funkcjonalności. Często nie ma jednak potrzeby kupowania nowego wyposażenia, wystarczy wykorzystać sensory (nazywane też beaconami) i wyposażyć firmę w odpowiednie oprogramowanie do agregowania i przetwarzania danych. Rozszerzenie możliwości istniejącego parku maszynowego będzie wystarczające aby zapewnić zintegrowany, informatyczny system.

To podejście może zamanifestować się na wiele zaskakujących sposobów. Projekt autonomicznego samochodu Google, który powinien być gotowy w 2020 roku, ucieleśnia możliwości inteligentnego retrofittingu. Toyota Prius została wyposażona przez Google w bazującą na sensorach, technologię autonomicznego prowadzenia samochodu. Sensory mogą wykrywać obiekty i sterować samochodem tak, aby je omijać. Rozwiązanie bazujące na AI nazywa się Google Chauffeur. To oprogramowanie przetwarza informacje i to jak obiekty przewidują jak będą się zachowywały obiekty dookoła samochodu. Następnie podejmuje decyzje dotyczące tego jak powinien zachować się samochód.

To nie wszystko. Retrofitting w branży automotive może także wzmocnić adopcję rozwiązań mobilnych. Inteligentnych systemów mobilnych, warto dodać. Komunikacja i przetwarzanie informacji między samochodami oraz infrastrukturą (magazyny, salony samochodowe, itp.) są przyszłością tego sektora. Spójrzmy – samochód podróżujący po europejskich drogach ma około 10,7 roku, tak przynajmniej mówi raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (European Manufacturers Association (ACEA). To oznacza duży potencjał dla inteligentnych aplikacji, możliwości łączności między urządzeniami oraz wszystkich innych funkcjonalności związanych z Przemysłem 4.0. Retrofitting daje wymierne korzyści wszystkim zainteresowanym, na różne sposoby:

 • Właściciele aut mogą pozwolić sobie na posiadanie większej ilości zorientowanej na użytkownika technologii
 • Dilerzy samochodowi mogą dostać większe udziały w rynku
 • Dostawcy technologii mogą osiągać większe zyski
 • Producenci samochodowi mogą usprawniać wprowadzane w przyszłości modele bazując na analizie danych o zużyciu auta, jego płynów itp. które zbierają od dzisiejszych użytkowników

Zobaczmy jak może wyglądać to w praktyce:

 • Telematyka. Od asysty prowadzenia, przez zdalne przejęcie kontroli nad pojazdem, do diagnostyki samochodowej. Wszystko to może zostać zrealizowane dzięki obecnym w samochodzie inteligentnym urządzeniom
 • Rozszerzone funkcje automatyczne. Użycie pokładowych sensorów oraz praca z informacjami pozyskanymi z ich pomocą potrafi być trudne; wymaga interwencji producenta samochodu. Dobrym przykładem niech będzie eCall Plug firmy Bosch. To urządzenie jest podłączane do zapalniczki samochodowej. Inteligentne algorytmy i sensory zbierają dane przez Bluetooth, następnie aplikacja w telefonie automatycznie przekazuje dane o miejscu wypadku o centrum obsługi medycznej. W przypadku zniszczenia urządzenia lub samochodu, kierowca może manualnie wezwać pomoc
 • Systemy infotainment. Dzięki partnerstwu i potencjalnemu modelowi subskrypcji, system infotainment może stać się tanią opcją do poddania samochodu procesowi retrofittingu. Rozwiązania takie jak Car Play firmy Apple, Android Auto, Hum firmy Verizon czy SyncUP DRIVE firmy T-Mobile nie tylko konwertują samochody w mobilne strefy Wi-Fi, ale stanowią także przyszłościową opcję dla klientów szukających spełnienia swoich pasji i rozrywki.

Zwiększenie możliwości fabryki przystosowując ją do wymagań Przemysłu 4.0 nie jest proste. Możliwości przesyłu informacji nadal jest ograniczone i potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Maszyny muszą komunikować się ze sobą nawzajem oraz pracownikami fizycznymi i managerami oraz przekazywać im dane. To wymaga połączenia między konkretnymi częściami samochodu, liniami montażowymi, parkami maszynowymi i w końcu całymi fabrykami. Analiza oraz porównanie informacji jest tutaj kluczowe, pozwoli na dalsze procesy optymalizacji. Kolejny ważny aspekt to monitoring wydajności w celu diagnostyki i usprawnienia nowości wprowadzonych przez retrofitting.

Sektor motoryzacyjny może usprawnić procesy sprzedażowe dzięki zaoferowaniu rozwiązań znajdujących się w zasięgu portfela klientów, ale to dotyczy nie tylko urządzeń. Wszystkie widoczne zmiany i tak wymagają oprogramowania i w związku z tym, solidnego partnera. I tutaj właśnie pojawia się CSHARK, oferując wysokiej jakości usługi tworzenia oprogramowania oraz developerów dostępnych od ręki. Możemy pomóc w tworzeniu kodu, zbudować go od podstaw oraz pomóc z implementacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here