Transport Lotniczy – jak uniknąć kłopotów? 5 Rad dla Klienta

0
406
Fracht Lotniczy

Awaria na produkcji. Brak części. Opóźnione dostawy. Znasz to ? Gdy czas goni, nerwy puszczają a problemów pojawia się coraz więcej, szukasz najlepszego rozwiązania. I znajdujesz- transport lotniczy. O czym powinieneś pamiętać, by transakcja nie zamieniła się w koszmar?

Transport lotniczy- jak uniknąć kłopotów? 5 rad dla klienta

Czas czytania: ok. 3 min

Z artykułu dowiesz się:

  • O czym musisz pamiętać przed wysłaniem towaru transportem lotniczym?
  • Czego firma transportowa nie zabierze na pokład samolotu?
  • Dlaczego opis paczki jest tak ważny?

ZRÓB TO SAM

Transport lotniczy to najszybszy sposób na przetransportowanie towaru w dowolne miejsce na Ziemi. Tyle, że zły dobór firmy logistycznej oraz błędy po stronie klienta mogą doprowadzić do sytuacji, w której przestanie być to opłacalne. Jak zaoszczędzić sobie czasu, nerwów i pieniędzy? Przede wszystkim musisz pamiętać o 5 krokach.

OPIS PACZKI

Bardzo ważną rzeczą jest szczegółowy opis paczki. Najlepiej przygotować go jeszcze przed zamówieniem transportu, by zaoszczędzić czasu sobie i spedytorowi. Informacje jakie powinien zawierać standardowy opis dotyczy ilości, wagi, wymiarów oraz tego co transportujemy itp. Wszystkie dane muszą być jak najbardziej odpowiadające rzeczywistości. Wielkości maksymalnych ładunków w transporcie lotniczym nie można przekroczyć!! Niestety, często zapomina się, że luk bagażowy „nie jest z gumy” ;). A to powoduje, że nie wystarczy dopłata za większy wolumen. Jeśli towar przekracza wymiary/wagę braną pod uwagę przy bookingu miejsca na samolocie, linia lotnicza może odmówić załadunku albo przebookować towar na inny lot, często dużo późniejszy.

WYSYŁKA ADR

Linie lotnicze mają bardzo rygorystyczne przepisy odnoście wysyłek towarów ADR, czyli materiałów niebezpiecznych. Często nie będziemy mogli przewieźć takich ładunków, które są dozwolone w transporcie drogowym, jak np. fajerwerki. Warto przed nadaniem towaru zapoznać się z listą dostępną na: http://edziennik.ulc.gov.pl/api/DU_ULC/2015/30/oryginal/Zalacznik1.pdf czy aby na pewno nasza przesyłka może być przewożona samolotem. Na Cargo działają wyspecjalizowane firmy, które mogą pomóc za opłatą odpowiednio oznaczyć, zabezpieczyć towar i przygotować deklarację.

DOKŁADNE DANE

Istnieje kilka form przesyłki- jedną z nich jest Door to airport (DTA). Jak sama nazwa wskazuje, jest to usługa polegająca na transporcie od nadawcy do lotniska, skąd we własnym zakresie paczkę musi odebrać adresat. Bardzo ważne jest podanie prawidłowych danych teleadresowych odbiorcy. Tylko osoba lub firma umieszczona na liście lotniczym będzie miała możliwość odebrania jej z Cargo z lotniska! Dla wygodnych istnieje opcja DTD (Door to door) czyli połączenie transportu lotniczego z drogowym. Wszystkim zajmuje się spedycja a Ty masz spokojną głowę.

BOOKING

 Booking na dany lot robi się z wyprzedzeniem. W międzyczasie może wydarzyć się dosłownie wszystko: korki, przedłużona odprawa, czy inne sytuacje opóźniające dotarcie na lotnisko. Jeśli zdarzy się opóźnienie w dostawie na cargo, to samolot nie czeka na towar tak, jak to jest często w przypadku transportu drogowego. Co w takiej sytuacji? Towar wyleci w dalszą podróż przy pierwszej możliwości (np. w następnym locie, jeżeli będzie miejsce).

ŚLEDZENIE PACZKI

 Jedną z najważniejszych kwestii dla klienta jest możliwość śledzenia swojego transportu, najlepiej w czasie rzeczywistym. Niestety, bardzo często w początkowej fazie tranzytu śledzenie przesyłki jest nie możliwe (np. gdy wylot jest z Frankfurtu / Londynu itd. – przesyłka będzie widoczna dopiero po wprowadzeniu jej w system na lotnisku skąd następuje wylot) .

Podsumowując- pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu się do wysłania paczki. By transport lotniczy zakończył się pełnym sukcesem, warto zainwestować i powierzyć swój towar odpowiedniej firmie, z którą współpraca będzie przyjemnością a nie traumą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here